Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak wygląda badanie drożności jajowodów?

 InviMed
Europejskie Centrum Macierzyństwa
Na czym polega badanie drożności jajowodów? Jaką metodę diagnostyczną najlepiej wybrać, aby wykonać najdokładniejsze badanie? Czy kobieta z niedrożnymi jajowodami ma szansę na naturalne poczęcie? Przeczytaj w naszym artykule.

Badanie drożności jajowodów - metody

Histerosalpingografia

Najczęstszym narzędziem używanym do oceny drożności jajowodów jest histerosalpingografia,  wykorzystująca kontrast i promienie rentgenowskie.

Badanie to dostarcza informacji na temat:

1. kanału szyjki macicy,

2. średnicy i konfiguracji ujścia wewnętrznego,

3. jamy macicy,

4. średnicy, lokalizacji i kierunku przebiegu jajowodów oraz ich drożności.

Dodatkowo, w sposób pośredni, dostarcza informacji na temat zrostów w jamie macicy oraz guzów miednicy mniejszej.

Badanie to powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu – po skończonej miesiączce a przed owulacją. W tym czasie błona śluzowa jest wąska, co ułatwia ocenę jamy macicy, dodatkowo możliwość przypadkowego napromieniowania zarodka jest wyeliminowana.      

Polecamy: Inseminacja – wskazania, przeciwwskazania, etapy

Sonohisterosalpingografia

Inną metodą oceny drożności jajowodów jest sonohisterosalpingografia (sonoHSG). W tej metodzie nie używa się promieni rentgenowskich, jako medium stosuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, a całość obrazu obserwuje się w USG. Badanie to jest dobrze tolerowane przez pacjentki, a fakt, że nie używa promieni RTG powoduje, że jest doskonałą alternatywa dla tradycyjnego HSG. Badanie to również jest przeznaczone dla pacjentek uczulonych na kontrast. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do HSG, nie dostarcza informacji na temat konturu jajowodów.

Badanie to, podobnie jak tradycyjne HSG, wykonywane jest w pierwszej fazie cyklu, po skończonej miesiączce a przed spodziewaną owulacją.

Polecamy na Babyonline.pl: Ile komórek jest w jajniku? Zrób badanie AMH

Laparoskopia

Metodą, która daje najlepszy wynik oceny jajowodów i miednicy mniejszej jest laparoskopia. Niemniej jednak jest metodą najbardziej inwazyjną, w związku z tym nie jest rutynowo stosowana w diagnostyce niepłodności.

Przed badaniem drożności jajowodów pacjentka powinna wykonać posiew z kanału szyjki, cytologię, a także badania w kierunku HIV, kiły, WZWB i C. Jeśli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym – wymagane są dodatkowe badania.

Niedrożność jajowodów - czy jest szansa na naturalne poczęcie?

Czasem niedrożne jajowody udaje się udrożnić w czasie badania i w takiej sytuacji możliwe jest zajście w ciążę w sposób naturalny. Zdarza się również, że w niedrożny jest tylko jeden jajowód, wówczas płodność jest ograniczona, niemniej jednak możliwe jest zajście w ciążę w sposób naturalny. Jeśli jednak stwierdzamy niedrożne oba jajowody, których nie udało się udrożnić podczas badania, wówczas nie jest możliwe zajście w ciąże w sposób naturalny i w takiej sytuacji z pomocą przychodzi technika wspomaganego rozrodu – zapłodnienie metodą in vitro.

Polecamy: Zapłodnienie in vitro (IVF) – krok po kroku

dr n. med. Beata Ciszko-Tralik, ginekolog InviMed Warszawa                    


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 10:07 2016-04-27 przez: ~gość (89.72.*.*)
Ja tez musiałam zrobić badanie drożności jajowodów. Bardzo się go bałam, ponieważ naczytałam się wielu niefajnych informacji o bólu itp. Wreszcie po wizycie u mojego ginekologa zdecydowałam się na wykonanie badania w tyskiej klinice Dea Salus. Lekarz zaproponował dwie możliwości : badanie w znieczuleniu ogólnym lub bez. Wybrałam pierwszy wariant, bardziej ze strachu przed bólem. I rzeczywiście badanie trwało bardzo krótko, potwierdziło wstępną diagnozę lekarza. Myślę, ze było warto je zrobić. przynajmniej wiem co dzieje się w moim organizmie. Pozdrawiam.
dodano: 20:49 2013-11-02 przez: ~Ilona (83.27.*.*)
Jedno z najdziwniejszych badań jakie do tej pory miałam. Zabieg poprzedziła konsultacja lekarska oraz standardowe badanie ginekologiczne. Dostałam tabletkę rozkurczową.Samo badanie nie jest bardzo bolesne - podczas wprowadzania kontrastu czułam się identycznie jak przy miesiączce. Jednak zaraz po skończonym badaniu zaczęłam mdleć i musiałam przez jakieś 15 minut siedzieć z głową między kolanami.Później wszystko było ok i czułam się bardzo dobrze. Mogę tylko powiedzieć - nie bójcie się kobietki i walczcie o swoje szczęście! Warto poddawać się wszystkim badaniom, które przybliżają nas to tego szczęścia!
dodano: 11:54 2013-10-08 przez: ~Mądrala (83.6.*.*)
Ojojoj, a to dopiero ~dupałysa intelektem błysnął. Tylko pogratulować.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter